Standardy Ochrony Małoletnich

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel naszej instytucji, realizuje te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.

 

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem wprowadza niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży korzystającym oraz chcącym skorzystać z zasobów PCKiP bezpiecznego środowiska, zorganizowanego z poszanowaniem ich praw i godności. PCKiP zapewnia, że jego działalność jest zorganizowana tak, aby zapewnić dzieciom i młodzieży wolny dostęp do oferty edukacyjnej i kulturalnej w sposób dla nich bezpieczny i komfortowy, wolny od zagrożeń i zachowań nieodpowiednich, w szczególności wolny od jakichkolwiek form przemocy i dyskryminacji.

 

 

Czym są standardy ochrony małoletnich?


Standardy Ochrony Małoletnich stanowią jeden ze szczególnych środków ochrony małoletnich. Odnoszą się one przede wszystkim do ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Do ich przyjęcia i wdrożenia zobligowane są m.in.:

- podmioty zarządzające jednostkami wchodzącymi w skład systemu oświaty;
- organy zarządzające jednostkami oświatowymi, opiekuńczymi, wychowawczymi, resocjalizacyjnymi, religijnymi, artystycznymi, medycznymi, rekreacyjnymi, sportowymi;
- jednostki, w których mogą przebywać małoletni;
- podmiotem świadczącym usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.
Każda z ww. placówek dostosowuje standardy do charakteru oraz rodzaju własnej działalności. 

Ogólnie standardy ochrony małoletnich dotyczą ochrony dzieci przed krzywdzeniem na wielu różnych płaszczyznach. Opierają się one na czterech filarach:

1. Ustanowienie i wdrożenie polityki ochrony w danej placówce.
2. Monitoring działania systemu – obserwacja, nauka i wzbudzanie zainteresowania w pracownikach i współpracownikach w kwestii ochrony małoletnich.
3. Procedury interwencyjne – m.in. wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
4.Okresowy monitoring zgodności procedur wybranej jednostki edukacyjnej ze standardami krajowymi.

15 lutego 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny 
i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606, dalej jako: ustawa). Od tego momentu standardy ochrony małoletnich staną się obowiązkiem we wspomnianych wcześniej jednostkach. Zgodnie  z art. 10 ustawy obowiązek wprowadzenia standardów  musi być zrealizowany w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tzw. ustawy (do 15 sierpnia 2024 r.). Jest to tak zwany okres przejściowy, na dostosowanie działalności danego podmiotu do zgodności z ustawą.

Zapraszamy do zapoznania się ze standardami:

Pliki do pobrania:

Zarządzenie

Standardy Ochrony Małoletnich-wersja skrócona dla małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich


A+
A-
X